Škola veľkých francúzskych vín: Bordeaux

Hľadajte s nami čarovné vône a chute ukryté vo francúzskych vínach [3.11.2006, eTREND / Martin Mráz] Putovanie za veľkými vínami hexagonu začneme v svetoznámej oblasti Bordeaux, ktorá je domovom množstva renomovaných francúzskych chateaux.

Tri základné modré odrody

Červené vína Bordeaux predstavujú kupáže cabernet sauvignonu so skôr dozrievajúcimi odrodami merlot a cabernet franc. V malom množstve sa tu pestujú i odrody malbec a petit verdot.

Cabernet sauvignon dáva mokom robustné telo a trieslovinu, viac rozšírený merlot šarmantnú ovocnosť a jemnosť prvého dojmu a cabernet franc akúsi pomyselnú chrbtovú kosť.

Podiel týchto troch základných odrôd v cuvée je rôzny. Chateau Mouton-Rothschild obsahuje až 80 percent cabernet sauvignonu, Chateau Pétrus je na 95 percent merlotom a v Chateau Cheval Blanc dominuje cabernet franc. Oproti týmto extrémom stoja ostatné vína s rôznym, zvyčajne vyrovnanejším podielom základných odrôd v zmesi.

Komplikovaný systém klasifikácií

Orientácia vo vínach oblasti Bordeaux nie je vôbec jednoduchá. Jednotlivé chateaux sú rozdelené do kvalitatívnych tried podľa podmienok terroir v tej ktorej apelácii.

Pôvodná klasifikácia miestnych chateaux (platná dodnes) pochádza ešte z roku 1855 (tzv. klasifikácia oblasti Médoc). Vypracovala ju Obchodná komora v Bordeaux na požiadavku cisára Napoleóna III.

Do praxe bola uvedená pri príležitosti vinárskej expozície regiónu na Všeobecnej svetovej výstave v Paríži (1855). Odvtedy sa menila iba raz, v roku 1973, keď bolo Chateaux Mouton-Rothschild preradené do najvyššej triedy premiers crus.

Do klasifikácie vín Médocu patria chateaux z apelácií Pauillac, Margaux, St. Julien, St. Estèphe, Haut - Médoc a jedna výnimka - Chateau Haut - Brion patriace do oblasti Pessac - Léognan.

Na samom vrchole hierarchie stojí pätica majetkov premiers crus: Lafite - Rothschild, Latour, Margaux, Mouton-Rothschild a Haut - Brion.

Druhú, nižšiu triedu tvorí 14 chateaux typu deuxièmes crus. Nasledujú kategórie troisièmes crus, quatrièmes crus, cinquièmes crus, a na záver neklasifikované Chateau Gloria.

Ďalšou z plejády klasifikácií v Bordeaux je rozdelenie chateaux v apelácii Graves z roku 1959 na skupinu výrobcov klasifikovaných červených vín a klasifikovaných bielych mokov.

Svoje kvalitatívne rozdelenie majú i chateaux v St. Émilione (klasifikácia z roku 1955, poslednýkrát revidovaná v tomto roku). Na vrchole stoja premiers grand crus classés A (Chateau Ausone a Chateau Cheval Blanc) a 13 chateaux kategórie premiers grand crus classés B. Nižšou triedou sú majetky designované ako grands crus classés.

Pre úplnosť, svoju klasifikáciu (z roku 1855) majú aj apelácie Sauternes a Barsac produkujúce svetoznáme biele botrytické skvosty. Na jej vrchole žiari famózne Chateau d´Yquem.

Nižší kvalitatívny stupeň (v porovnaní s uvedenými klasifikáciami) predstavuje systém Cru Bourgeois (2003). 247 chateaux je v ňom klasifikovaných do troch skupín - Cru Bourgeois Exceptionnel (9 najlepších chateaux), Cru Bourgeois Superieur (87 chateaux) a Cru Bourgeois (151 chateaux).

Apelácie pravého a ľavého brehu

Akýmsi zaužívaným rozdelením uľahčujúcim orientáciu vo veľkých vínach Bordeaux je delenie miestnych apelácií podľa ich polohy na brehu rieky Gironde a jej prítokov - Garonne a Dordogne.

K apeláciám pravého brehu patria Pomerol a St. Émilion. Apeláciami ľavého brehu sú: Pauillac, Margaux, St. Julien, St. Estèphe, Haut - Médoc, Pessac - Léognan a Graves.

V kupážach apelácií pravého brehu (Pomerol a St. Émilion) dominuje merlot, v niektorých cabernet franc. Vína z prevahou odrody cabernet sauvignon v cuvée sú skôr doménou majetkov na ľavom brehu, no tieto pravidlá určite neplatia absolútne.

Špecifiká vín Bordeaux

Červené vína zo špičkových chateaux v Bordeaux patria k najdrahším na svete. Dlhovekosť a vysoká kvalita ich predurčujú predovšetkým na dražby a pre zberateľské účely. Najlepšie ročníky sa predávajú za skutočne astronomické sumy.

Hovoriť v Bordeaux o vydarenom ročníku nie je jednoduché. Tento obrovský región vyprodukuje ročne viac vína ako celá Austrália, a len zlomok z tohto množstva pripadá na renomované majetky. Posledným z výborných (na pravom aj ľavom brehu) bol ročník 2000.

Špecifikom najväčších vín Bordeaux je aj ich adjustáž. Okrem bežných 750 ml fliaš (mimochodom, nesú názov Bordeaux) sa v oblasti možno stretnúť i so sklom väčších objemov, a to predovšetkým na dražbách vzácnych archívnych mokov.

Fľaše s objemom 1,5 litra (2x750 ml) sú najznámejšie z veľkých. Označujú sa termínom magnum. Zvláštnosťou Bordeaux sú fľaše veľkosti marie-jeanne zodpovedajúce objemu 3x750 ml.

Objem 4x750 ml majú fľaše s označením double magnum. Termín jéroboam je zasa vyhradený pre fľaše s objemom 6x750 ml. Najväčšími v Bordeaux sú šesťlitrové fľaše (8x750 ml) - označujú sa termínom imperial alebo rehoboam.

Autor je vínny publicista.

Foto - Dining on the Vine, Foster Travel Publishing

 

Najnovšie články v kategórii

03.03.2008 | Škola veľkých francúzskych vín: Bordeaux

Hľadajte s nami čarovné vône a chute ukryté vo francúzskych vínach [3.11.2006, eTREND / Martin Mráz] Putovanie za veľkými vínami hexagonu začneme v svetoznámej oblasti Bordeaux, ktorá je domovom množstva renomovaných francúzskych chateaux.

02.03.2008 | Najúspešnejšie vína histórie Bordeaux na Slovensku

V predaji je vzácna kolekcia veľkých ročníkov Médocu uplynulého storočia[8.11.2007, eTREND / Martin Mráz]Online vinotéka spoločnosti Valsesia zameraná na predaj kvalitných slovenských a francúzskych vín prichádza s unikátnou ponukou pre zberateľov a milovníkov veľkolepých archívnych skvostov z Bordeaux.V najbližších dňoch sa v ponuke spoločnosti zjaví kolekcia vzácnych ročníkov châteaux, ktoré v uplynulých desaťročiach získali od Roberta Parkera...

02.03.2008 | Vína Bordeaux: St. Émilion 2005

autor: Martin Mráz - vínny publicista eTRENDu: Vína pravého brehu z apelácií Pomerol a St. Émilion patria k aktuálne najžiadanejším a senzoricky najpríjemnejším mokom Bordeaux, čiastočne aj vďaka vlne garážových producentov dávajúcich svetu zaujímavé a nesmierne drahé moky.Na rozdiel od ľavého brehu tu existuje klasifikácia len v apelácii St. Émilion. Ďalším z rozdielov je absolútna dominancia odrôd merlot a cabernet franc v cuvée. Cabernet sauvignon tvorí len 10 percent miestnych výsadieb.

 

Články

 

Najnovšie články

Slovenské vína zaujali v Bruseli

11.08.2014 - Na XXI. ročníku medzinárodnej súťaže vín Concours Mondial de Bruxelles sa slovenské vína opäť nestratili - naopak získali spolu 33 medailí, z toho jed...
Kategorie: Víno MRVA STANKO

Úspešný vstup vín Mrva & Stanko (ročníka 2013) na slovenský trh

17.02.2014 - V sobotu 8.2. 2014 sa uskutočnil už jedenásty ročník populárnej ochutnávky vín Mladé vína u Pavúka. Už tradične sa tejto ochutnávky zúčastňujú vinárs...
Kategorie: Víno MRVA STANKO

Striebro z Ameriky sa cení - 3 strieborné medaile z 12. výstavu vín Finger Lakes International Wine Competition, ktorá sa konala v meste Rochester, štáte New York.

17.04.2012 - Do tejto prestížnej súťaže sa zapojili vinári zo všetkých 50 štátov USA a ďalších 22 krajín sveta, medzi ktorými nechýbalo ani Slovensko.Vína značky M...
Kategorie: Víno MRVA STANKO

Vyhľadávanie


 

Využite - doprava zdarma pri objednávke nad 58,- EUR !!!
 

Možnosti platby

 

Naši prepravcovia